You are here: Home > Archiwum > XXVI Konferencja Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki

XXVI Konferencja Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki

8-12 maja 2023

Abstrakty
Lista uczestnikow

Piotr Kulicki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Logic of Actions and Norms (cz. I i II) (PDF)
Tomasz JarmużekUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Relating Logics: Theory and Applications (PDF); Tableau Metatheory for Propositional Logic (PDF)

Komitet Organizacyjny

Janusz Czelakowski, Uniwersytet Opolski
Anna Glenszczyk, Uniwersytet Śląski
Małgorzata Kruszelnicka, Uniwersytet Opolski
Elżbieta Magner, Uniwersytet Wrocławski
Tomasz Połacik, Uniwersytet Śląski
Marcin Selinger, Uniwersytet Wrocławski

computer setup:

Krzysztof Siemieńczuk
Bartłomiej Skowron, Politechnika Warszawska

Uwaga. Symbol (EN) przy nazwisku referenta znaczy, że (w razie obecności gości zagranicznych) referat będzie przedstawiony w języku angielskim. Symbol (PL) znaczy, że referat będzie zaprezentowany w języku polskim.

Poniedziałek, 8 maja 2023

Od godziny 14:00 do wieczora rejestracja uczestników w Ośrodku „Rzemieślnik” w Szklarskiej Porębie, ul. Górna 21.

1900 -     Kolacja

Wtorek, 9 maja 2023

855 -     Otwarcie konferencji

900 -     Tomasz Jarmużek (EN), Relating Logic: Theory and Applications (keynote lecture).

1000 -      Dorota Leszczyńska-Jasion (EN), Investigations into Boolean Non-Fregean Logic WB.

1030 -      Przerwa

1100 -     Krzysztof Wójtowicz (EN), A Minimal Probability Space for Conditionals.

1130 -     Jakub Gismatullin (EN), A Few Words on Metric Ultraproduct.

1200 -     Urszula Wybraniec-Skardowska (EN), Problem of Compatibility of the First-Order Quantifiers.

1300 -     Obiad

1500 -     Anna Wójtowicz (PL), Conditionals and Modus Ponens - Linguistic Intuitions vs. the Formal Model.

1530 -     Marek Magdziak (PL), Logical Analysis of Truth and Some Concepts Related to It.

1600 -     Elżbieta Magner (PL), Tautologies.

1630 -      Przerwa

1700 -     Marek Lechniak (PL), On Formalisation in Logic and Philosophy. Notes on the Margins of the Work of Catarina Dutilh Novaes.

1730 -     Irena Trzcieniecka-Schneider (PL), An Attempt at Formal Approach to the Philosophy of Boredom. Notes in the Margin of the Works of Evagrius Ponticus.

1800 -     Zofia Hałęza (EN), Outstanding Female Philosophers from Lviv-Warsaw School and Their Accomplishments.

1900 -     Kolacja

Środa, 10 maja 2023

900 -     Piotr Kulicki (EN), Logic of Actions and Norms (Part I, keynote lecture).

1000 -     Janusz Kaczmarek (EN), Topological Interpretation of Wittgenstein’s Logical Atomism and Perzanowski’s Theory of Analysis and Synthesis.

1030 -      Przerwa

1100 -     Yaroslav Petrukhin (EN), Normalisation for Some FDE-Style Logics.

1130 -     Nils Kürbis (EN), Some Systems for Formalising Sentences Containing Definite Descriptions by a Binary Quantifier.

1200 -     Kamil Cekiera (EN), Thought Experiments Are Not Deductive Arguments in Disguise: A Model of the Method of Cases in Analytic Philosophy.

1300 -      Obiad

2000 -     Uroczysta kolacja

Czwartek, 11 maja 2023

900 -     Piotr Kulicki (EN), Logic of Actions and Norms (Part II, keynote lecture).

1000 -     Tomasz Kowalski, Badriah Al Juaid, Marcel Jackson, James Koussas (EN), Edge Colourings and Representations of Chromatic Algebras.

1030 -      Przerwa

1100 -     Ivo Pezlar (EN), Justifying the Explosion Principle.

1130 -     Marcin Łazarz (EN), On Elements →-Irreducible in Finite Heyting Lattices.

1200 -     Patryk Michalczenia (EN), Subnormal Modal Logics – Continued.

1230 -     Filip Turoboś, Nicole Meisner (EN), A Tour around the Applications of Paraconsistent Logic in Machine Learning and Artificial Intelligence.

1300 -        Obiad

1500 -     Piotr Błaszczyk (EN), Infinity of Euclid's Straight Line and Circular Inversion.

1530 -     Piotr Błaszczyk (PL), The Legacy of Euclid.

1630 -      Przerwa (Coffee Break)

1700 -     Eugeniusz Wojciechowski (PL), On the Logic of Goods.

1730 -     Marcin Selinger (PL), On a Certain Form of Ad Hominem Argumentation.

1900 -       Kolacja

Piątek, 12 maja 2023

900 -     Tomasz Jarmużek (EN), Tableau Metatheory for Propositional Logic (keynote lecture).

1000 -     Andrzej Indrzejczak (EN), Towards a General Proof Theory of Term-Forming Operators.

1030 -      Przerwa

1100 -     Janusz Czelakowski (EN), On Prime Numbers.

1200 -     Zamknięcie konferencji

1300 -        Obiad