You are here: Home > Archiwum > X Konferencja Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki

X Konferencja Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki

9-13 maja 2005

Komitet Organizacyjny:

• Janusz Czelakowski, Uniwersytet Opolski
  • Piotr Wojtylak, Uniwersytet Śląski
  • Jan Zygmunt, Uniwersytet Wrocławski

Poniedziałek, 9 maja 2005

Od godz. 14.00 do wieczora rejestracja uczestników w ośrodku "Radość" w Szklarskiej Porębie, ul. Muzealna 2/5.

Wtorek, 10 maja 2005

8.55 - Otwarcie konferencji
9.00 - Jerzy Pogonowski - Wielokropek
9.45 - Marek Magdziak - Konteksty sytuacyjne

11.00 - Marcin Selinger - Fałsz versus kłamstwo
11.45 - Krzysztof Szymanek - O podstawach wnioskowania przez analogię

15.00 - Piotr Błaszczyk -
15.45 - Janusz Czelakowski - Infinitistic methods in the theory of definitions (I)

16.30 - Przerwa

17.00 - Ewa Żarnecka-Biały - Dylematy retoryczne
17.30 - Arkadiusz Drukier - Problematyka definicji w pismach Tadeusza Czeżowskiego
18.00 - Piotr Borowik - Kilka uwag historycznych o systemach sekwencyjnych
20.00 - 21.00 Wolna trybuna; czas na dyskusje i wystąpienia ad hoc

Środa, 11 maja 2005

9.00 - Richard Zuber - Quasi-logical quantifiers and semantic universes
9.45 - Włodzimierz Lapis - O rozszerzaniu klasy zdań sylogistycznych

10.30 - Przerwa

11.00 - Mariusz Urbański - Rachunki Sokratyczne dla pewnej klasy logik temporalnych
11.45 - Dorota Leszczyńska - Rachunki Sokratyczne dla pewnych rozszerzeń systemu S4

Czwartek, 12 maja 2005

9.00 - Zofia Adamowicz - Peano arithmetic and its fragments (I)
9.45 - Matthias Baaz - Term induction

11.00 - Roman Murawski - O statusie tezy Churcha
11.45 - Janusz Czelakowski - Infinitistic methods in the theory of definitions (II)

15.00 - Andrzej Wroński - Transparent unification for equivalential algebras
15.45 - Wojciech Dzik - Unifikacja w logikach niefregowskich

16.30 - Przerwa

17.00 - Zofia Kostrzycka - Monadic fragments of some intermediate logics and their statistical properties
17.30 - Eugeniusz Wojciechowski - Problem pary uporządkowanej: indukcyjna definicja n-tki uporządkowanej
18.00 - Jacek Waldmajer - Two ways of representing knowledge

Piątek, 13 maja 2005

9.00 - Zofia Adamowicz - Peano arithmetic and its fragments (II)
9.45 - Tomasz Połacik - Kripke models of Heyting arithmetic and its fragments

11.00 - Andrzej Biela - Testowanie zagadnień trudnych
11.45 - Adam Kolany - Podstawy relacyjne baz danych w ujęciu wielozbiorowym
12.30 - Organizatorzy - Słowo o minionych dziesięciu konferencjach i Zamknięcie konferencji obecnej

Fragment komunikatu pierwszego

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 9 do 13 maja 2005 r. odbędzie się po raz dziesiąty konferencja z cyklu „Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki”. Miejsce konferencji nie zostało jeszcze ostatecznie ustalone – prawdopodobnie będzie nim Karpacz lub Szklarska Poręba; organizatorzy będą szukać ośrodka z czarownym widokiem na Śnieżkę lub Szrenicę.
Wzorem lat ubiegłych, w programie konferencji chcemy wyodrębnić wyraźny temat wiodący. W 2005 r. będzie nim szeroko rozumiana problematyka indukcji zarówno w naukach dedukcyjnych, jak i empirycznych. Planujemy m.in. przedstawienie dłuższych referatów omawiających zasady indukcji w arytmetyce i teorii mnogości i związki tych zasad z definiowaniem niefinitystycznym, głównie poprzez rekursję pozaskończoną. Chcemy też przedstawić głębszą filozoficzną refleksję nad indukcją i rozumowaniami indukcyjnymi. Rzecz jasna, wzorem poprzednich konferencji można też zgłaszać referaty dotyczące innej problematyki z zakresu logiki, filozofii logicznej i podstaw matematyki.

Janusz Czelakowski
Piotr Wojtylak